Wpisy blogowe

Tkaniny lniane – idealna alternatywa dla tkanin syntetycznych

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na to, żeby odchodzić od tkanin syntetycznych, sztucznych, czasami nawet mogących wywołać uczulenia. Zamiast tego, decydują się na tkaniny lniane, ponieważ liczą się dla nich ekologia oraz naturalne rozwiązania.
Len sprawdza się idealnie jako materiał na odzież, czy jako do dodatków wnętrz.
Ta jedna z najstarszych roślin uprawnych oferowana jest w sklepach w modnych wzorach
i kolorach, wobec czego dobrze będzie sprawdzić, co znajduje się w katalogach i wybrać coś w swoim guście.

Tkanina lniana – charakterystyka

To właśnie naturalne właściwości sprawiają, że tkaniny lniane są tak popularne. Ich pozostałe, równie ważne właściwości to:

  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne,
  • odporność na zabrudzenia,
  • ekologiczność,
  • nie wywoływanie uczuleń u dzieci i osób starszych.

Jeśli więc ktoś ma wrażliwą skórę, to powinien zdecydować się na posiadanie wyrobów z lnu, ponieważ wykazują one cechy: antyalergiczne, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Dlatego nie jest dziwne, że pościele lniane i ubrania z lnu są chętnie wybierane przez młodych rodziców, którzy chcą chronić pociechy przed negatywnym wpływem drobnoustrojów. Osoby, które przynajmniej raz zetknęły się z lnem, świetnie wiedzą o tym, iż jest to materiał, jaki na pewno warto wybierać.

Materiał ten idealnie sprawdzi się w przypadku takich tkanin jak:

  • odzieżowe,
  • dekoracyjne,
  • obiciowe,
  • malarskie.

Szlachetne tkaniny można wykorzystywać w dowolny sposób, w zależności od tego, jakie ma się pomysły.

Skąd pochodzi len?

Historia materiału takiego jak len sięga wielu tysięcy lat wstecz. Najstarsze włókna lniane odnaleziono w prehistorycznej jaskini w Gruzji. Wiek takiej tkaniny określa się na około 35 tysięcy lat. Fragmenty włókien wraz z nasionami i przędzami odnaleziono także w 8000 roku przed naszą erą, na terenie Szwajcarii. W Starożytnym Egipcie len był używany do mumifikacji, ponieważ symbolizował on światło oraz czystość. Kojarzono go również z bogactwem i luksusem, jakie, jak wiadomo, były zarezerwowane dla najwyższych klas.
Len był kosztowny, ze względu na to, że praca z włóknem lnianym nie zalicza się wcale do najprostszych. Nić lniana nie jest bowiem elastyczna i można ją bardzo łatwo zerwać. W Europie pierwsze wzmianki o lnie można było znaleźć w Grecji, około 900 roku przed naszą erą. Uprawa lnu rozpowszechniła się na kontynencie natomiast w średniowieczu. Centrum produkcji stała się Irlandia.

Czym jest tkanina lniana?

Tkanina lniana jest wykonana z włókien roślin lnu. W uprawach najbardziej popularny jest len zwyczajny. Cechuje go spora wytrzymałość, oryginalna tekstura oraz właściwości korzystne dla zdrowia. Len coraz częściej pojawia się w świecie mody, ponieważ naturalne włókna są przyjazne dla środowiska, a przedsiębiorcy mają coraz większą wiedzę na temat świadomego rozwoju. Jakość i wydajność lnu wskazują też na jego ekskluzywny charakter. Co ciekawe, można to zauważyć także wtedy, gdy len dobiera się do odzieży codziennej.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.